Feed on
Posts

Nie tylko kredyt samochodowy możemy przeznaczyć na zakup pojazdu. Równie dobrze możemy do tego celu wykorzystać kredyt gotówkowy. Czym one się różnią i który z nich jest korzystniejszy dla potencjalnego kredytobiorcy?

Cel kredytu – to ma znaczenie.

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym, czyli możemy go wykorzystać tylko i wyłącznie na zakup pojazdu. Decydując się na kredyt samochodowy, już przed podpisaniem umowy musimy zdecydować jaki rodzaj pojazdu chcemy kupić. Bank często pyta też o markę, model i rok produkcji. Od tych informacji są uzależnione warunki kredytu. Warto wiedzieć, że im starsze auto chcemy kupić, tym wyższe oprocentowanie kredytu, a auta starsze niż 10 lat w ogóle nie są brane pod uwagę. W przypadku kredytu gotówkowego bank w ogóle nie wnika w to, co chcemy kupić za pieniądze z kredytu. Możemy o tym zdecydować dopiero po otrzymaniu pieniędzy.

Zabezpieczenie kredytu.

Zabezpieczenie kredytu samochodowego jest ściśle określone i zazwyczaj jest to: zastaw rejestrowy i przewłaszczenie na zabezpieczenie. Zastaw rejestrowy daje możliwość kredytodawcy na przejęcie auta, kiedy to klient przestaje płacić raty. Natomiast przewłaszczenie na zabezpieczenie to depozyt karty pojazdu w banku do końca okresu kredytowania. Gdy kredytobiorca nie spłaci rat, bank stanie się właścicielem samochodu. Bank zawsze stosuje także cesję z polisy AC, co oznacza, że w sytuacji uszkodzenia bądź kradzieży samochodu, środki z polisy są wypłacane kredytodawcy. W ten sposób zostaje pokryte zobowiązanie kredytobiorcy. W przypadku kredytu gotówkowego nie ma określonego sposobu zabezpieczenia.

Koszt kredytu.

Kredyt gotówkowy jest kredytem elastycznym, bez zabezpieczenia, a to zwiększa ryzyko banku. Dlatego też, jest to kredyt stosunkowo drogi. Natomiast przy kredycie samochodowym bank jest w stanie zabezpieczyć się na różne sposoby, co powoduje, że jego koszt jest tańszy.

Okres kredytowania.

Kredyt gotówkowy możemy zaciągnąć na okres 7 lat, a kredyt samochodowy maksymalnie na 10 lat.

Dostępność kredytu.

Aby ubiegać się o kredyt gotówkowy wystarczy nam jedynie dowód osobisty i zaświadczenie o zarobkach, które wystawi nam pracodawca. Dzięki minimalnej ilości formalności kredyt ten jest łatwo dostępny. Kredyt samochodowy związany jest z większą ilością formalności, często wymagany jest również wkład własny. To powoduje, że jest on kredytem trudniej dostępnym.

Własność pojazdu.

W kredycie samochodowym bank jest współwłaścicielem pojazdu do momentu spłaty zobowiązania przez kredytobiorcę. W kredycie gotówkowym, to kredytobiorca jest jedynym właścicielem auta.

Leave a Reply