Feed on
Posts

Pomimo że popularność kredytów gotówkowych jest bardzo dużo, w dalszym ciągu jest spora liczba osób, która daje się złapać na liczne pułapki kredytowe, występujące podczas poszukiwania i podpisywania umowy o kredyt gotówkowy. Na jakie rzeczy trzeba zwracać dużą uwagę, aby uniknąć nieprzyjemności związanych z ponoszeniem wysokich kosztów spłaty rat? Zamierzamy wam przedstawić najczęściej stosowane przez banki zagrywki, które mogą mieć wpływ na wasze późniejsze zadowolenie z kredytu. Wejdź na http://www.zabankowani.pl i poczytaj więcej o finansach.

Niskie oprocentowanie i wysoka prowizja

To bardzo popularne rozwiązanie, polegające na kuszeniu klientów niskim oprocentowaniem. Reklamy zachęcają do brania nisko oprocentowanych kredytów gotówkowych, w których stopa procentowa wynosi mniej niż 8% w skali roku. Jeśli jednak bliżej zagłębimy się w tę ofertę, z pewności zauważymy że będziemy tam mieć do czynienia z wysoką prowizją za udzielenie kredytu, często wynoszącą nawet ponad 10% wartości pożyczonej sumy. Oczywiście informacje na ten temat znajdują się w szczegółowych analizach i umowie, ale jak ma to w swoim zwyczaju wiele osób, dokumenty te nie są dokładnie czytane podczas podpisywania. W dalszym ciągu wielu konsumentów wierzy w to, że może uzyskać niskie ceny za kredyt, polegając wyłącznie na przekazie reklamowym. Jak się następnie okazuje nie jest to do końca prawdą. Niskie ceny za kredyt w banku nie są możliwe, a jeśli już to tylko i wyłącznie dla stałych klientów banku.

Koszt ubezpieczenia

Wydaje ci się że dokładnie sprawdziłeś warunki kredytowej i poznałeś pełny koszt oprocentowania i prowizji za udzielenie kredytu? Czy nie zapomniałeś o czymś jeszcze? Upewnij się czy udzielenie ci kredytu gotówkowego nie jest uzależnione od przystąpienia do ubezpieczenia na wypadek utraty pracy lub śmierci. Takie ubezpieczenia najczęściej wymagane są w przypadkach kredytów gotówkowych udzielanych na wysokie sumy. Są dwie możliwości regulowania składek za to ubezpieczenie. Pierwsza z nich to opłacenie go w całości gotówką z góry, w dniu kiedy podpisujemy papiery o kredyt gotówkowy. Druga możliwość to doliczanie rat ubezpieczenia do comiesięcznych rat za spłatę kredytu. To na jakie rozwiązanie zdecydujecie się wy, zależy tylko o wyłącznie od waszej sytuacji i możliwości finansowych. Niekoniecznie należy się decydować na kredyty gotówkowe, zmuszające klientów do korzystania z takich ubezpieczeń. Szczególnie wówczas, jeśli po zsumowaniu wszystkich kosztów kredyt przestaje być tak atrakcyjny, jak wydawało się na początku. Ubezpieczenia kredytów nie są wymagane przez wszystkie banki. Zazwyczaj duże krajowe banki nie korzystają z takich mechanizmów, zamiast tego oferując nieco wyższe oprocentowanie. Ubezpieczenia od utraty pracy mają jednak swoje zalety. Jeśli liczymy się z tym, że w przyszłości możemy stracić obecne źródło utrzymania, warto wybrać takie zabezpieczenie interesów twoich i twojej rodziny. Upewnij się jednak co do wymogów, które musisz spełnić aby ubezpieczenie zostało wypłacone. Najczęściej ubezpieczyciel uzależnia wypłatę odszkodowania od tego, na jakiej podstawie byłeś zatrudniony. Preferowane są umowy na czas nieokreślony. Innym kryterium, od którego jest zależne wypłacenie odszkodowania będzie powód, z którego rozwiązano umowę. Nie zawsze akceptowane jest rozwiązanie umowy przez pracownika. Takie sytuacje mogą być traktowane jako próby wyłudzenia odszkodowania, a w związku z tym kwalifikowane są jako temat do zajęcia się przez prokuraturę. W następnych artykułach omówimy pozostałe pułapki, na które możecie się natknąć.

Dobre lokaty, korzystne warunki

Wśród produktów bankowych bardzo dużą popularnością cieszą się lokaty bankowe. Pozwalają one na odnoszenie zysków przy minimalnym ryzyku. Oczywiście nie będą to takie zyski, jakie możliwe są do osiągnięcia choćby podczas inwestycji giełdowych, ale możemy być za to pewni, że nasze środki są bezpieczne.

Jaką lokat wybrać?

Oferta banków pod względem jest dość spora, również jeśli chodzi o oferty w ramach tego samego banku, który może oferować kilka lokat w różnych wariantach. Wybierając lokatę musimy spojrzeć przede wszystkim na zyski, jakie może przynieść lokata oraz na nasze możliwości finansowe. Zanim w ogóle wybierzemy i założymy lokatę, konieczne będzie określenie, jaką kwotą konkretnie dysponujemy oraz na jak długo możemy ulokować środki. Ta pierwsza kwestia jest istotna dlatego, że zazwyczaj przy zakładaniu lokaty bank wymaga określonego wkładu. W niektórych przypadkach jest on stosunkowo duży, wynoszący na przykład kilka tysięcy złotych, przez co danej lokaty nie mogą założyć osoby posiadający mniejszy zasób środków. Na szczęście istnieje też wiele ofert, gdzie wkład ten wynosi np. tylko kilkaset złotych. Druga kwestia jest związana z tym, że podjęcie środków z lokaty przed jej upływem skutkować będzie utratą większości wypracowanych odsetek. Jeśli więc mamy zamiar wykorzystać środki w stosunkowo niedługim czasie, na przykład kilku miesięcy, to lepszym wyborem będzie lokata krótkoterminowa, zaś w przypadku dysponowania wolnymi środkami przez dłuższy czas można bez obaw zdecydować się na lokatę długoterminową, czyli na przykład dwuletnią. Co więcej może to być lokata odnawialna, czyli taka, w której po upływie terminu środki są automatycznie lokowane na kolejny okres.

Oprocentowanie i zysk

Oprocentowanie jest najważniejszym elementem wpływającym na to, jakie zyski odniesiemy z lokaty. Jednak jest również szereg innych czynników istotnych w tej kwestii. Chodzi tu przede wszystkim o rodzaj oprocentowania, a także o to, jak często odsetki są kapitalizowane. Jeśli chodzi o rodzaj oprocentowania, to do wyboru mamy lokaty z oprocentowaniem stałym oraz lokaty z oprocentowaniem zmiennym. Oprocentowanie generalnie zależy od wysokości stóp procentowych. Wyższe stopy procentowe to wyższe oprocentowanie i na odwrót. Jeśli wybierzemy stale oprocentowanie, to przez cały czas trwania lokaty obowiązywać będzie jego wartość ustalona według wysokości stóp procentowych na dzień zawierania lokaty. Z kolei w przypadku oprocentowania zmiennego, jego wartość będzie się na bieżąco zmieniać wraz ze zmianami wysokości stóp. Jeśli zaś chodzi o kapitalizacje odsetek, to im częściej odsetki są dopisywane do kapitału, tym lepiej, gdyż kolejne odsetki naliczane są od większej kwoty.