Feed on
Posts

Banki mają w ofercie całą masę najróżniejszych kredytów. Jednym z bardziej znanych jest kredyt konsumencki. Ten rodzaj kredytu ma miejsce wówczas, gdy kredytodawca udziela kredytu konsumentowi. Różni się on od tradycyjnych kredytów bankowych. Kredyt można wziąć na prywatny cel i to konsument sam ten cel określa. Ten rodzaj kredytów reguluje specjalnie w tym celu sporządzona ustawa z 2011 roku, która określa prawa i obowiązki jakie mają wobec siebie kredytodawcy i konsumenci. Muszą ich przestrzegać, aby każda ze stron nie czuła się w jakiś sposób pokrzywdzona.

Jeżeli chodzi o samą formę kredytu konsumenckiego może być nim wiele różnych instrumentów finansowych. Najbardziej znane nam wszystkim są jednak pożyczki. Do kredytu konsumenckiego zalicza się również kredyty odnawialne i spełnione świadczenia. Do tego, aby dany instrument finansowy nazwać kredytem konsumenckim potrzebna jest jedna zasada. Taki kredyt nie może być wyższy niż 255,550 złotych. Jeżeli weźmiemy większy kredyt nie można go nazwać kredytem konsumenckim. Jeśli chodzi o umowę takiego kredytu musi być ona zawarta w formie pisemnej. Każda ze stron otrzymuje kopię takiej umowy podpisanej przez każdą ze stron.

Umowa kredytu konsumenckiego.

Każda umowa bez względu na to jakiego kredytu dotyczy musi zawierać kilka niezbędnych elementów. Bardzo ważne jest, aby zostały dokładnie określone dane każdej ze stron. Jeżeli będzie osoba pełnomocnika jego dane również powinny znaleźć się w umowie kredytowej. Czytając umowę musimy widzieć, jaki rodzaj kredytu bierzemy, a także na jaki okres czasu dana umowa jest podpisywana. Musimy wiedzieć, do kiedy będziemy spłacać kredyt i jaka będzie wielkość jego poszczególnych rat. Musimy mieć przejrzysty obraz tego w jaki sposób będą naliczane odsetki i jakie jest całkowite oprocentowanie naszego kredytu. W umowie powinny być również podane ewentualne dodatkowe koszta kredytu i sposób ich spłaty. Przed podpisaniem umowy warto ją dokładnie przeczytać. Zdarzają się sytuacje, kiedy banki celowo umieszczają ważne informacje na dole strony i w momencie, kiedy ich nie przeczytamy, a podpiszemy umowę, zgadzamy się z nimi bez wyjątku, nawet jeśli okaże się, że podpisaliśmy coś co nie jest dla nas w żaden sposób korzystne.