Feed on
Posts

Wszystko o lokatach

Często brakuje nam pewnej edukacji na temat lokat bankowych. Najlepiej w takim przypadku jest zasięgnąć troszkę wiadomości ze źródła. Zaczynamy.

Czy założenie lokaty jest skomplikowane? Nie jest. Tym bardziej, że z funkcją zarządzania kontem internetowym załatwimy zbędne formalności bez wychodzenia z domu. Logując się do serwisu trafiamy na specjalną zakładkę z lokatami. Jeśli nie to z można wybrać się do banku jeśli znajduje się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Można także zdecydować się na inny bank niż w ten w którym posiadamy konto. Często bywa tak, że oferta naszego banku niestety nas nie zadowala i szukamy opcji z większym oprocentowaniem. Zakładając lokatę powinniśmy też pomyśleć co się stanie po jej zakończeniu. Można zdecydować się na lokatę odnawialną, gdzie środki po zakończeniu umowy zostaną na lokacie. W przypadku nieodnawialnej pieniądze trafią z powrotem na nasze konto. Możliwa jest także opcja wypłaty samych odsetek. Ten typ lokaty jest traktowany jak pewnego rodzaju renta, czyli małe wypłaty w postaci odsetek.

Różne rzeczy można sądzić o naliczaniu odsetek, ale powinniśmy sprawdzić jak to działa. Oprocentowanie jest objęte na cały rok niezależnie od czasu trwania lokaty. Jeśli zakładamy ją na dwa lata to zysk z lokaty w tym przypadku jest podwojony. Druga sprawa jest taka, że od każdej lokaty jest odprowadzany podatku Belki. Jest to podatek od dochodów kapitałowych. Praktycznie na terenie Polski z każdego dochodu jest odciągany podatek. Jaka jest jego wysokość zależy od rodzaju prowadzenia działalności gospodarczej oraz inwestycji. W przypadku lokat wynosi on 18 procent. W przypadku zleceń objętych umową o dzieło czy też umową o zlecenie wynosi 15 procent. Podatek Belki jest objęty na terenie całej Polski. W innych krajach obowiązują jego odpowiedniki, ale na nieco zmienionych zasadach. Jest to pewien rodzaj podatku dochodowego od osób fizycznych. Zatem wszyscy są objęci tym podatkiem niezależnie od tego czy ktoś osiąga wysokie czy niskie dochody. Wszyscy są traktowani tak samo.

Warto wspomnieć, że minimalną kwotą na lokacie jest 1000 złotych i tego nie da się przeskoczyć. To jest najniższa suma od której może być naliczane oprocentowanie. Tak przyjęło się z góry kiedy to pierwszy raz wprowadzono lokaty do systemu bankowego.