Feed on
Posts

Historia kredytowa dla banków to taki nasz życiorys finansowy. Na podstawie kilku pozycji można ocenić czy klient jest godny zaufania czy też wręcz przeciwnie. To dlatego bank opiera się o BIK. Dzięki systemowi jest w stanie przeanalizować czy dany klient będzie w stanie spłacać kredyt czy też nie. Dlatego warto zadbać o swoją wiarygodność jeszcze przed złożeniem wniosku. Jeśli nie posiadasz historii kredytowej to jesteś troszkę w lepszej sytuacji niż osoby, których ocena kredytowa jest niska. Czasami zbyt niska.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Jak wiadomo na zdolność kredytową wpływa dużo, różnych czynników jak chociażby wysokość średnich, co miesięcznych dochodów. Ważne jest też ile przeznaczamy na miesięczne zobowiązania takie jak rachunki za prąd, gaz, wodę i jedzenie. Po odliczeniu wszystkich zobowiązań musi zostać w zasadzie tyle, aby można było opłacić ratę kredytu bez nadwyrężenia domowego budżetu. Innymi ważnymi czynnikiem jest wiek kredytobiorcy. Można zauważyć, że żaden bank nie powierzy kredytu osobie, która ukończyła 65 rok życia. Jest to pewna granica, której nie wypada przekraczać jeśli chodzi o kredyty gotówkowe. Działa to także w drugą stronę – najmłodszy kredytobiorca powinien mieć 21 lat, ale nie zawsze. Bank dopuszcza osobę, która przez trzy lata osiąga regularne zarobki. Może to być nawet 18-latek, ale wymóg stabilności finansowej jest wręcz wymagany.

Forma zatrudnienia a pożyczka gotówkowa

Jakie umowy są respektowane przez bank? Przede wszystkim umowa o pracę, ale łaskawym wzrokiem zaczęli też patrzeć na freelancerów. Umowa o dzieło już nie sieje postrachu kiedy mówimy, że chcemy wziąć kredyt gotówkowy. Oczywiście pod pewnymi warunkami. Musimy udowodnić, że nawet w oparciu umowę o dzieło osiągamy regularne zarobki. Nie jest to łatwe, gdyż dużo freelancerów posiada swoje wzloty i upadki. Pewnie znają ten stan, kiedy cierpią na brak zleceń. W takim wypadku udowodnienie, że pobieramy regularne zarobki może być troszkę trudne. Wracając do osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę warto wspomnieć, że ich okres zatrudnienia musi wynosić co najmniej 6 miesięcy przepracowanych. W przypadku umowy na czas nie określonych bariera ta sięga nawet do roku. Nietrudno trzymać się tych zasad, gdyż najczęściej zgłaszają się do banku osoby, które ukończyły 30 rok życia i mają przepracowane co najmniej 2 lata na umowie. Czy miejsce zatrudnienia jest bez znaczenia? W tym przypadku niekoniecznie. Banki biorą pod uwagę także stabilność przedsiębiorców. Chcą się zabezpieczyć na wypadek bankrucja co wiązałoby się z utratą pracy kredytobiorcy.

Zatrudnienie o umowę o pracę czy zlecenie?

Chociaż kiedyś banki wymagały tylko zatrudnienia na podstawie Umowy o pracę tak dziś jest to różnorodne. Czasami osoba, która jest zatrudniona na podstawie Umowy zlecenie jest traktowana na równi z taką osobą. Rozważmy dwa przypadki: Jan jest zatrudniony na podstawie UoP, natomiast Zbigniew ma Umowę zlecenie. Obaj Panowie mają umowę na czas określony. Czym od siebie się różnią? Jeśli obaj Panowie spełniają warunki kredytowe to jest to bez różnicy. Zazwyczaj jest brane średnie wynagrodzenie z ostatniego pół roku, ale niektóre banki robią to na podstawie ostatniego roku. Zmienianie zleceniodawców niestety zeruje nas staż pracy co zmniejsza nasze szanse na dostanie kredytu. Dlatego warto zachować pewną ciągłość. W sytuacji kryzysowej dodatkowa gotówka nam się przyda. Zwłaszcza wtedy, kiedy nie udało nam się zaoszczędzić wymaganej sumy pieniędzy. W ten sposób szybko dostaniemy kredyt gotówkowy chociażby na mieszkanie czy też samochód.