Feed on
Posts

Konkurencja na rynku kredytowym

Rynek kredytowy składa się z wielu instytucji. W artykule poznasz najważniejsze obszary konkurencji na rynku kredytowym i zobaczysz z jakich usług pożyczkodawców najlepiej skorzystać z perspektywy przeciętnego budżetu gospodarstwa domowego.

Konkurencja na rynku kredytowym dotyczy przede wszystkim banków detalicznych, firm pożyczkowych z kapitałem krajowym i zagranicznym, parabanków, SKOK – ów, inwestorów indywidualnych skupionych wokół portali pośredniczących i pożyczek społecznościowych. Banki charakteryzują się największym bezpieczeństwem, ale też dużymi normami oceny potencjalnego kredytobiorcy. Normy wynikają bezpośrednio z prawa bankowego, którego nie muszą przestrzegać firmy pożyczkowe i portale pożyczek społecznościowych, a w tym inwestorzy indywidualni. Widać wyraźnie zainteresowanie konsolidacją rynku kredytowego, czyli łączeniem mniejszych marek w większe spółki prawa handlowego, co umożliwia wypracowanie większych przychodów z działalności operacyjnej. Konkurencja na rynku kredytowym nie dotyczy już tak bardzo oprocentowania nominalnego i kształtowania kosztów pozaodsetkowych, bo na te nałożono limity w określonych ustawach. Chodzi już bardziej o szybkość pozyskania kapitału, o potencjał obsługi klienta, o łatwość dopełnienie formalności, intuicyjność porównywania pożyczek krótko oraz długoterminowych. Wiele portali zaczyna przekazywać wnioski kredytowe nie do standardowych instytucji finansowych, ale do inwestorów indywidualnych z dużym kapitałem własnym. Dzięki temu można ograniczać szarą strefę, a jednocześnie zwiększać konkurencyjność w całej branży, co przejawia się jeszcze niższymi kosztami podpisania umowy kredytowej.

Widać większe zaangażowanie pożyczek społecznościowych na współczesnym rynku obsługi kredytobiorcy. Wielu kredytobiorców nie chce uzależniać się od długich umów, a jednocześnie nie posiada dobrej zdolności kredytowej. To wciąż duży problem w branży. Pojawia się pytanie, w jaki sposób podchodzić do bardziej ryzykownych, a jednak spłacających zobowiązania klientów. Im większa konkurencja w sektorze kredytowym, tym lepsze warunki dla wszystkich grup kredytobiorców. Warto o tym pamiętać przy rozpatrywaniu warunków kolejnej umowy kredytowej.